Strona internetowa, co to tak na prawdę jest

 

Strona internetowa, co to tak na prawdę jest ?

Osoby przeglądające strony WWW jednak nie posiadające wiedzy technicznej pozwalającej na zbudowanie takiego obiektu w internecie, nie zdają sobie sprawy z ilości potrzebnych elementów składających się na witrynę internetową. Już śpieszymy z pomocą i wyjaśniamy co nam jest potrzebne aby zbudować pierwszą stronę.

 

W pierwszej kolejności potrzebujemy pomysłu na stronę internetową. Bez tego możemy zamówić ładny szablon graficzny tak zwany uniwersalny czyli obojętny tematycznie. Już widzę radość grafika z takiego zlecenia. Dlatego w pierwszej kolejności musimy mieć pomysł na swoją stronę. Chodzi tutaj o tematykę jaką zajmie się nasza witryna i o czym będą traktować treści na niej zawarte.

 

Domena internetowa

Gdy już mamy pomysł na stronę internetową a raczej na jej tematykę, to możemy przysiąść do wymyślania i sprawdzania dostępnych nazw domen WWW. Tutaj występuje już swoisty problem. Internet mimo że jest jeszcze raczkującym dzieckiem, jeśli chodzi o moment rozwoju, to i tak ma już tyle zajętych domen internetowych, że naprawdę ciężko znaleźć jednowyrazowy adres internetowy. Większe szanse mamy już z domenami posiadającymi w swojej nazwie dwa wyrazy. Ewentualnie zawsze możemy kombinować z liczbami 24 lub 247. Pierwsza kojarzy się z dostępem „dwadzieścia cztery godziny na dobę”, a druga do tej definicji dodaje jeszcze „siedem dni w tygodniu”. W szukaniu sensownych nazw stron mogę życzyć tylko powodzenia.

 

Hosting na serwerze

Mamy już pomysł i powiedźmy że mamy też nazwę domeny. Jeśli udało nam się zarejestrować taki ciąg znaków alfanumerycznych jak chcieliśmy to możemy nazywać się farciarzami. Teraz czas na kolejny element całej układanki. Musimy posiadać miejsce na serwerze czyli komputerze stale podłączonym do internetu. To miejsce potrzebujemy aby mieć możliwość fizycznego umieszczenia plików strony internetowej w sieci. Taka usługa nazywa się hosting strony internetowej. Hosting to tylko wynajęcie kawałka serwera na którym oprócz naszej witryny będzie egzystować szereg innych. Dlatego jest to średniej jakości usługa. Można też poszukać serwera VPS, jednak to nadal dostęp współdzielony. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie serwera dedykowanego, jednak tutaj wysoką zaporę stanowi cena. Wykupienie serwera z płatnością miesięczną jest lepszym rozwiązaniem. Jednak nie wszystkie serwerownie chcą wchodzić w układ dzierżawy maszyny w miesięcznym systemie rozliczeniowym. Znacznie lepszym dla dzierżawcy rozwiązaniem jest odebranie opłaty za cały rok z góry co pomaga z większą łatwością zarządzać zasobami.

 

 

To były zaledwie elementy potrzebne do stworzenia witryny. Teraz trzeba zamówić grafikę, czyli szatę graficzną którą założymy na naszą przyszłą stronę. Dopiero gdy mamy grafikę, możemy przystąpić do budowy kodu HTML w oparciu o wizualizację. W ten sposób powstaje miejsce pod treść którą wypełnimy naszą witrynę internetową. Tak oto buduje się strony WWW. Nie za skomplikowane ale też niezbyt proste.

wróć