Prędkość strony WWW jest ważna

 

Czy prędkość strony internetowej jest ważna ?

Aby odpowiedzieć na pytanie”Czy prędkość strony internetowej ma znaczenie ?” musimy się sami zastanowić nad swoim zachowaniem gdy przeglądamy internet w poszukiwaniu jakiejś informacji. Sam proces poszukiwań jest jakby pod wpływem adrenaliny gdyż ponad 70 % wyszukiwań jest dokonywana w szybkim tempie pod wpływem impulsu lub zdarzenia które wymaga reakcji. Dlatego poszukiwana wiedzy jest wymagana na tą chwilę a nie za chwilę. Dlatego strony WWW, które wolno reagują na wywołanie, czyli wolno wczytują się na urządzeniach mobilnych przy wolnym internecie 3G, często są zamykane przed wyrenderowaniem się treści na rzecz kolejnej witryny z listy którą zwróciła wyszukiwarka. Internauta nie widzi tego, że samo zamknięcie strony na którą oczekuje trwa milisekundy, do tego wybranie kolejnego linka i ponowne oczekiwanie może i na szybszą stronę ale w tym momencie upływa już kilka sekund w czasie którym pierwsza wywołana witryna mogłaby pokazać swoją treść. Niestety, internauci wychodzą z innego założenia, lepiej zamknąć wolną stronę i przejść na inną. Jest to zrozumiałe w momencie gdy trzeba kliknąć w odnośniki jeden lub dwa razy, kolejne wywołania podstron to kolejne długie sekundy oczekiwania.

 

Jak poprawić sytuację wolnej strony internetowej ?

Najlepszym sposobem na przyśpieszenie strony internetowej jest wybranie szybkiego hostingu. Szybki serwer to w dzisiejszych czasach, ponad 60 % roboty przy szybkim wyświetlaniu witryny internetowej. Pozostałe 40 % to optymalizacja obrazów, czcionki oraz kompresja sprzętowa przy wysyłaniu danych do przeglądarki odbiorcy czy li internauty.

 

Witrynę można również w inny sposób przyśpieszyć stronę internetową. Wystarczy zamówić profesjonalny audyt SEO, dzięki któremu dowiemy się gdzie robot wyszukiwarki może mieć problemy. Wszędzie tam gdzie występują błędy w kodzie, linki prowadzące do błędów 4xx lub 5xx, dynamiczne adresy URL, niedziałające linki, dochodzi do spowolnienia renderowania witryny dla użytkownika przeglądarki internatowej.

 

W niektórych sytuacjach przeglądarki ignorują niektóre błędy, stało się to powszechne do tego stopnia, że programiści przestali przykładać dużą wagę do czystości kodu. Przecież przeglądarka i tak drobne błędy zignoruje. Takie podejście generuje coraz więcej błędów w stronie a tym samym spowolnienie renderowania treści. Przez to ogólne wrażenie z korzystania strony internetowej maleją a to wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.

wróć