Generator sitemap.xml

 

Generator sitemap.xml

Po co komu jakiś plik sitemap ? W ogóle co to za rozszerzenie .XML ? Niektóre osoby, zaczynające przygodę z stronami internetowymi, mogą mieć mylne podejście do takich elementów. Wiele osób, które spotkaliśmy na naszej drodze od 2009 roku, nie miały pojęcia w jakim celu istnieje ten plik, skoro nie wpływa na wygląd strony internetowej. Przyszedł więc moment aby wytłumaczyć to zdarzenie. Rozszerzenie .XML, to jeden z języków opisu strony. Jest to język do złudzenia przypominający HTML. W sumie jest jego częścią. A sama mapa strony w postaci pliku sitemap.xml, to drogowskaz dla robota internetowego indeksującego podstrony witryn WWW, pokazujący najważniejsze linki witryny. Nasz generator sitemap.xml służy do wygodnego tworzenia pliku sitemap.xml za pomocą jednego kliknięcia. Tak naprawdę wystarczy podać adres strony internetowej, a nasze oprogramowanie zrobi wszystko co trzeba, zwracając na koniec gotowy plik, który wystarczy wgrać na serwer.

 

Mapa strony sitemap

Mapy strony w formie pliku .XML zostały wprowadzone w celu ułatwienia indeksowania podstron. Coraz większe witryny posiadały rosnącą ilość podstron z treściami. Roboty sieciowe posiadają ograniczoną ilość czasu, którą mogą spędzić na danym adresie. Jest to spowodowane automatycznym zabezpieczeniem przed utknięciem robota na jednej stronie. Niestety, wpływa to na indeksację podstron. Witryny które mają więcej niż 100 podstron, nie mają szans na całościowe indeksowanie wszystkich podstron przy jednym podejściu robota sieciowego. Za to korzystając z mapy strony w postaci pliku sitemap.XML wygenerowanego w naszej witrynie, robot wyszukiwarki może od razu poznać wszystkie URL-e znajdujące się na stronie. Przy następnym podejściu, robot może pominąć część stron które już odwiedził i przejść do tych adresów, do których wcześniej nie uzyskał dostępu. W przypadku braku pliku z generatora sitemap.xml, taki robot wyszukiwarki, musi przemierzać witrynę w celu poszukiwania nowych podstron. A to wydłuża całościowe indeksowanie witryny.

 

Czy potrzebuję generatora sitemap.xml ?

Plik sitemap.xml można stworzyć samemu. Język XML jest prosty i łatwy w zastosowaniu. Jednak jeśli mamy bardzo dużo podstron do umieszczenia w mapie strony WWW, to może się okazać to dość pracochłonne. Generator sitemap.xml ułatwia życie każdemu właścicielowi witryny internetowej. Zamiast ręcznie budować mapę witryny, można to zlecić generatorowi sitemap.xml aby zrobił to za nas. To ogromne ułatwienie, gdyż narzędzie automatycznie zbada wszystkie podstrony i wyszuka istniejące adresy URL. W razie gdyby coś było aktualizowane lub usuwane z witryny, automat w postaci generatora sitemap.xml, samodzielnie naniesie poprawki aby wyeliminować tak zwane osierocone podstrony. Osierocone podstrony są efektem modernizacji witryny lub usuwania niektórych podstron w czasie użytkowania strony internetowej. Gdy mapy strony są aktualizowane ręcznie, często zapomina się o usunięciu adresu który już nie istnieje. A to też pułapka na robota sieciowego, który będzie próbował otworzyć adres z mapy strony ale będzie trafiał na 404 lub inny adres, w zależności od ustawień CMS.

wróć